Pierwszy w Polsce 'pomnik' windy

Pierwszy w Polsce 'pomnik' windy stanął w dniu 11 marca 2021 r. w Piotrkowie Trybunalskim u zbiegu ul. Belzackiej i al. Armii Krajowej. Ustawienie obiektu małej architektury jest społeczną i prywatną inicjatywą Grzegorza Furmana, który jest również mecenasem przedsięwzięcia.

Obiekt stanowi własność prywatną, zaś jego celem jest popularyzacja wiedzy technicznej oraz ożywienie przestrzeni miejskiej.

Za pomoc i przychylność dziękujemy: Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, firmie Elektromech Sp. z o.o., firmie Alto-reklama, firmie Meg-bud Krzysztof Pabich, firmie Geo-Center s.c.

Uwaga: obiekt jest całodobowo monitorowany. Uprasza się o niewchodzenie na instalację.

Informacja: obiekt i jego montaż został sfinansowany wyłącznie (!) z środków prywatnych.

Naszym pomysłem było, aby przedmiotowy teren uczynić Skwerem Zabytków Techniki. Warto zastanowić się nad ustawieniem tam infrastruktury (ławki, kosze na śmieci) oraz zachęceniem innych piotrkowskich firm do umieszczenia godnych wyeksponowania maszyn. Inicjatywa wydaje się tym cenniejsza, iż w naszym Mieście mało jest podobnych miejsc. Skoro Szczebrzeszyn ma chrząszcza, Zagnańsk lokomotywę, Starachowice Hutę, a Łódź EC1 - Piotrków nie może być gorszy.

Marzenie o Skwerze spełniło się połowicznie w dniu 22 sierpnia 2023 r., gdy ustawiliśmy drugi pomnik.